Gino Paradise Bešeňová

Gino Paradise Bešeňová je verejnosti známy ako aquapark plný relaxu v termálnom srdci Liptova s celoročnou prevádzkou.

Odpočiniete si v 9 bazénoch s termálnou alebo priezračnou vodou s teplotou až do 40 °C a rôznymi vodnými atrakciami. Termálna voda hnedočervenej farby obsahuje veľké množstvo minerálnych látok, čo ocení vaša pleť, pohybové aj dýchacie ústrojenstvo. O zábavu všetkých členov rodiny sa postará bazén s vlnobitím a niekoľko toboganov.

Srdcom celého krytého komplexu je relaxačný priestor Átrium. Tento presvetlený komplex navodí atmosféru oázy pokoja, ktorá dýcha prírodou. Gurmáni tiež uvítajú jeho prepojenie s najväčšou reštauráciou v Bešeňovej – Bistrom.

V saunovom svete načerpáte energiu vďaka suchým i vlhkým saunám a o pohodu sa postará aj množstvo relaxačných procedúr. Stále obľúbenejšími sa stávajú saunové rituály, a to nielen počas dňa, ale i za mesačného svitu pri špeciálnych večerných podujatiach. Priebeh rituálov spríjemňuje pripravená muzikoterapia.


Bešeňovské travertíny

Príroda ma neskutočnú moc. O tom svedčí aj jej výtvor v Bešeňovej. Sladkovodné vápence, známe tiež ako travertíny sú slovenským bohatstvom a prírodnou pamiatkou v jednom.

Bešeňovské travertíny sa nachádzajú severne od obce Bešeňová. Svojou rozmanitosťou patria k najzaujímavejším útvarom tohto druhu v Európe.

Travertín Vás zaujme svojím pestrým sfarbením, ktoré spôsobujú zlúčeniny železa a vyviera tu asi 20 zemito-sádrovitých kyseliek. Mimoriadne pestro sfarbené sú živé Červené terasy.

Bešeňovské travertíny sú očarujúce aj svojím kaskádovitým vzhľadom, ktorí pripomína akoby sa mohutný vodopád premenil na vápenec. Po travertínoch ešte stále aktívne steká minerálna voda, ktorá je pitná. Má typickú železitú príchuť.

Ak sa pri travertínoch obzriete za seba, uchváti Vás monumentálne travertínové bralo, ktoré sa nachádza hneď oproti. Je to miesto, kde už prameň vyschol, a tak na jeho bol vztýčený kríž spolu s pamätníkom.


Archeoskanzen Havránok

Po stopách Keltov sa môžete vydať v archeoskanzene Havránok. Táto lokalita je jednou z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove. Ide o nálezisko sídliska z mladšej doby železnej z obdobia 300-100 r. pred n. l.

Tak ako aj dnes mnohým dokáže prostredie Liptova učarovať, ani v minulosti tomu nebolo inak. Toto miesto oslovilo aj Keltov, ktorí tu žili. Kelti boli prvými obyvateľmi Slovenska, ktorých vieme aj pomenovať. Liptovských Keltov zaradili do kmeňa Kotínov.

Na tomto magickom mieste sa zachovalo a našlo množstvo cenných nálezov i pozostatky sídliska z mladšej doby železnej, zvyšky hradieb, kultového miesta dávnych druidov a keltských obydlí.

Tento archeopark je zvláštny aj tým, že sa uplatnila takzvaná experimentálna archeológia. Mnohé objekty boli tvorivo zrekonštruované alebo sa vystavali ich repliky. Návštevníci tak môžu pod holým nebom môžeme obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou.

Počas letnej sezóny je Havránok dejiskom rozličných kultúrnych podujatí ako sú šermiarske súboje alebo ukážky keltských náboženských obradov a rozličných remeselných činností.

Archeoskanzen Havránok patrí k expozíciam Liptovského múzea v Ružomberku.


Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád sa nachádza v kúpeľnej obci Lúčky neďaleko Ružomberka. Vodopád je prírodnou pamiatkou, ktorá patrí do územia TANAPu a zaraďuje sa k piatim slovenským vodopádom, ktoré sa môžu pýšiť týmto titulom.

Raritou je aj fakt, že sa nachádza uprostred dediny a padá z travertínovej terasy z výšky 12 metrov do malého jazierka. Vzhľadom na to je Lúčanský vodopád neobyčajne krásny a fotogenický.

K Lúčanskému vodopádu sa môžete veľmi pohodlne doviezť autom, pretože v blízkosti sa nachádza aj malé parkovisko. Najviac si však návštevu Lúčanského vodopádu vychutnáte, ak sem prídete pešo alebo na bicykli.

Lúčanský vodopád je skvelou atrakciou aj pre rodiny s deťmi. Neďaleko vodopádu sa nachádza aj wellness centrum či ďalšia zaujímavá atrakcia – Lúčanské travertíny.


Demänovská ľadová jaskyňa

Očarujúce ľadové kráľovstvo, ktoré pretrváva tisícročia aj počas tých najväčších horúčav, nájdete v podzemných jaskynných priestoroch známej Demänovskej ľadovej jaskyni.

Demänovská jaskyňa sa nachádza na vstupe do Demänovskej doliny. Od najbližšieho mesta, Liptovský Mikuláš, je vzdialená len 9 km.

Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje severnú časť sústavy svetoznámych Demänovských jaskýň. Po Dobšinskej ľadovej jaskyni, je to druhá najväčšia jaskyňa svojho druhu na Slovensku. Bola známa už v stredoveku, no sprístupnili ju až v osemdesiatych rokoch 19. storočia.

Pozornosť priťahuje hlavne svojou mrazivou, ale prekrásnou trvalo ľadovou výplňou, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov či vzácnou jaskynnou faunou.

Demänovská jaskyňa sa rozprestiera na štyroch poschodiach s celkovou dĺžkou takmer 2,5 km. Návštevníci si z toho môžu užiť prehliadkovú trasu dlhú 850 m (45 minút).

Parkovisko sa nachádza pod vchodom do jaskyne, ku ktorému sa vystupuje serpentínovým chodníkom. Vchod do jaskyne je umiestnený v brale Bašta v nadmorskej výške 840 m. Odtiaľ návštevníci zostupujú do nižších poschodí.


Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo pri Liptovskom Mikuláši. Bola dokončená v roku 1975 a pri jej výstavbe bolo zaplavených 13 obcí. Podľa jednej z nich je priehrada aj nazvaná.

Liptovská Mara je svojím objemom považovaná za najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku, a preto je právom nazývaná aj liptovské more. Je tiež známa svojou čistou vodou.

Jediné rekreačné stredisko sa nachádza pri Liptovskom Trnovci, kde je na jej brehu pláž a aj obľúbený kemp vybavený aj detským ihriskom.

Liptovská Mara je známou rybárskou lokalitou, a zároveň sa tu môžete v lete venovať aj vodným športom, ako napríklad člnkovanie, vodné bicyklovanie, surfovanie či iné extrémnejšie vodné športy.

V neposlednom rade je vodná nádrž aj obľúbeným miestom na letné kúpanie pod holým nebom, v náručí prekrásnej panenskej prírody.

Príjemným spestrením rekreačného pobytu počas horúcich letných dní je aj možnosť vyhliadkovej plavby loďou.

Liptovská Mara je miestom, kde slovo nuda je niečím neznámym, je to miesto plné rôznorodých zážitkov.


Lyžiarske stredisko Jasná – Chopok sever

Jasná – Chopok je najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensko s výbornými podmienkami pre zimné športy a ponúka nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Ponúka 50 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov a aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Moderný zasnežovací systém poskytuje garanciu snehu minimálne 5 mesiacov v roku.

Na Chopku premáva až 27 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou viac ako 31 000 osôb za hodinu.

Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach a v skvelom DCsnow parku. Večer sa v Jasnej lyžuje na osvetlenej zjazdovke v lokalite Biela Púť.